Wyroby hutnicze

Wyroby hutnicze cechują się szerokim asortymentem wyrobów stalowych, innych metali czy stopów metali, które dostarczane są przez huty i zakłady metalurgiczne. By stal, z której zostały wykonane były wykorzystywane zgodnie z jej przeznaczeniem i zachowaniem jej własności w wyrobach, nadaje się jej pożądany kształt przez kłucie i walcowanie. Stal powstaje z surówki podczas procesu świeżenia. W nowoczesnych instalacjach wykorzystuje się piece próżniowe, konwertorowe i łukowe. W zależności od celu zastosowania wyróżnia się różne rodzaje stali np. konstrukcyjną, specjalna, narzędziową, kwasoodporną czy nierdzewną. Podstawowe wyrobie hutnicze to np. pręty gorąco i zimnowalcowane, rury ze szwem spawane, druty i taśmy stalowe, blachy stalowe, rury ze szwem spawane, taśmy sprężynowe nierdzewne, folie stalowe, kształtowniki oraz druty ciągnione.

Hutnictwo to przetwarzanie związków chemicznych, a dalej topnienie ich w masę szklaną oraz przetwarzanie różnych rodzajów szkła przemysłowego np. technicznego, okiennego czy gospodarczego. Zastosowanie wyrobów hutniczych jest szerokie w budownictwie i w innych przemysłach wykorzystujących stal, czyli na przykład samochodowym ( samochody ciężarowe, osobowe i autobusy), inżynierii lądowej i wodnej np. w produkcji samolotów czy statków. Wyroby hutnicze odnajdują również zastosowanie przy pracach wykończeniowych, przy produkcji instalacji budowlanych, czy po prostu w produkcji urządzeń AGD, RTV i wszelkich dóbr konsumpcyjnych, a także przy produkcji różnorodnych stalowych konstrukcji.

Zapotrzebowanie na wyroby stalowe stale wzrasta. Zapotrzebowanie na te wyroby jest na bardzo dużą skalę podczas budowy autostrad, stadionów, mieszkań czy innych budynków. Bez tych wyrobów nie byłyby możliwe wszelakie prace modernizacyjne takie jak np. kolej czy inne środki transportu komunikacji miejskiej. Wykorzystuje się je również w czasie budowy samochodów, a także rożnych maszyn przemysłowych, rolniczych itd. W Polsce można znaleźć wiele tego typu hut. W hucie krakowskiej znajduje się jedyna w skali całego kraju walcownia blach cienkich, które stosowane są powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym np. do produkcji blach karoseryjnych oraz przy wyrobach codziennego użytku, często używanych w naszych domach typu lodówki, mikrofalówki, pralki, zamrażarki, chłodziarki i wiele innych. Wyroby hutnicze to także implanty chirurgiczne szeroko wykorzystywane w medycynie do łączenia kości. Wyroby hutnicze znajdziemy w różnych dziedzinach naszego życia i gałęziach przemysłu.